UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Znieczulenia

Stomatologia była prekursorem znieczuleń. Pierwsze znieczulenia wykonano wyłącznie do zabiegów stomatologicznych. Na co dzień praktycznie do większości zabiegów stomatolodzy znieczulają pacjentów. Środków znieczulających jest bardzo dużo, a różnice są w sposobie podania:

 - możemy znieczulić błonę śluzową aplikując na nią znieczulenia - znieczulenie powierzchowne
- znieczulenie nasiękowe stosujemy wstrzykując środek znieczulający w tkanki miękkie lub pod okostną.
- znieczulenie przewodowe wymaga podania środka znieczulającego w okolice nerwu, który jest odpowiedzialny za przewodzenie bodźców bólowych z danego regionu. 

 

Do innego rodzaju znieczuleń, które właściwie trudno skwalifikować jako znieczulenie należy sedacja z łac. (uspokojenie). Może być doustna farmakologiczna wtedy, kiedy pacjent otrzymuje doustnie lek działający uspokajająco (lek Dormicum) lub wziewna (podtlenek azotu), gaz rozweselający gdzie w trakcie zabiegu pacjent cały czas oddycha gazem, który łagodzi jego napięcie i częściowo znieczula.
Znieczulenie śródwięzadłowe stosowane jest rzadko wtedy, gdy aplikujemy środek znieczulający pomiędzy korzeń zęba a kość otaczającą korzeń. Są oczywiście różnego rodzaju modyfikacje powyższych znieczuleń.
Znieczuleniem, którego bardzo rzadko korzystamy, ale czasem bywa konieczne jest znieczulenie ogólne - narkoza.
Przy znieczuleniach warto wspomnieć o progu bólu, który jest bardzo zróżnicowany i jest grupa osób, których próg bólu jest tak wysoki, że nie ma potrzeby robić u nich podstawowych znieczuleń.
Generalnie rzecz biorąc kobiety mają dużo wyższy próg bólu niż mężczyźni, dlatego tez należałoby się zastanowić, która płeć jest płcią słabszą.