UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Stomatologia zachowawcza - wypełnienie, plomba

Wbrew pozorom jest to najbardziej wrażliwa i sprawiająca najwięcej problemów technicznych i zdrowotnych część stomatologii.

Stomatologia zachowawcza z endodoncją zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów i leczeniem powstałych ubytków tak, aby zahamować rozwój choroby. Endodoncja to dyscyplina zajmująca się leczeniem kanałowym, a więc usuwaniem skutków stanu zapalnego miazgi i ochroną zęba przed ekstrakcją. Próchnica zębów to jedna z najbardziej rozpowszechnionych bakteryjnych chorób zakaźnych na świecie. Zlekceważona może doprowadzić nie tylko do konieczności usunięcia zębów, ale i do poważnych konsekwencji dla zdrowia całego organizmu. Ważnymi elementami profilaktyki są codzienna higiena jamy ustnej, dieta uboga w cukry oraz systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa co najmniej raz na pół roku.

Leczenie w stomatologii zachowawczej
Ząb otoczony jest twardym, jednorodnym szkliwem (zapraszamy do obejrzenia subatomowej budowy szkliwa), pod którym znajduje się porowata zębina utkana z kanalików zębinowych. Ochrania ona wnętrze zęba, czyli miazgę - nerw. [rys. zęba - przekrój]
Jeżeli nastąpi ubytek szkliwa możemy go leczyć w sposób bezinwazyjny.
Jeżeli ubytek przekroczy szkliwo, naruszając zębinę, sytuacja staje się poważniejsza. Zakażeniu ulega porowata tkanka zębiny, bakterie dostają się do kanalików zębinowych. Zmienioną zakażoną tkankę stomatolog musi usunąć mechanicznie. Po opracowaniu ubytku możemy próbować go zdezynfekować likwidując jak największą ilość bakterii, które przedostały się do zębiny.

 

 

Za pomocą specjalnych klejów zamykających porowate kanaliki zębinowe przyklejamy wypełnienie.
I tu pojawiają się mity dotyczące szczelności wypełnień i tego jak długo wypełnienie - plomba może przebywać w jamie ustnej.

Żeby prawidłowo zdiagnozować szczelność wypełnienia, a więc bezpieczeństwo zęba konieczny jest staranny wywiad lekarski i diagnostyka rentgenowska. Stomatologia estetyczna to tworzenie tkanki zgodnie z pierwowzorem. Szczegóły i konsultacje dostępne w klinikach Prima-Dent w Warszawie.