Menu

Kliniki - Prima-Dent

Grójecka 77, Ochota
02-094 Warszawa,
tel.: +48 22 822 28 89,
tel.: +48 22 3 500 500
Króżańska 20, Mokotów
02-578 Warszawa,
tel.: +48 22 849 99 92
tel.: +48 22 849 53 67
Targowa 33a, Praga
03-728 Warszawa,
tel.: +48 22 618 93 60
tel.: +48 22 618 95 60

Rodzaje wypełnień

Wypełnienie jest to odbudowywanie różnymi materiałami utraconych twardych tkanek zębów. Przed założeniem wypełnienia dentysta powinien całkowicie opracować ubytek, a następnie założyć materiał wypełniający. Nie istnieje jeden typ wypełnienia, optymalnego w każdym przypadku.
Najczęściej stosowaną metodą uzupełnienia zęba jest metoda bezpośrednia, która polega na wypełnieniu ubytku materiałem plastycznym od razu w zębie.
 
Istnieją różne rodzaje wypełnienia:
 • Wypełnienia amalgamatowe. Tego rodzaju wypełnienia wykorzystuje się powszechnie. Wypełnienia amalgamatowe są odporne na zużycie i stosunkowo niedrogie. Ze względu na ich ciemne zabarwianie są bardziej zauważalne niż inne wypełnienia. W związku z tym nie stosowane w miejscach widocznych (zęby przednie i boczne).
   
 •  Wypełnienia kompozytowe. Kompozyty to materiały, które utrwalają się pod wpływem światła o określonej długości fali świetlnej. Do utrwalenia stosuje się lampy polimeryzacyjne. Zakładanie kompozytów daje możliwości na modelowanie powierzchni wypełnienia jeszcze w stanie plastycznym. Materiały kompozytowe są wykorzystywane do wypełnienia uszkodzeń jak w przednich zębach, także w zębach bocznych i tylnych. Dzisiaj wykorzystuje się materiały kompozytowe w kolorze dobranym do zęba.
   
 • Wypełnienia glasjonomerowe. Cementy glasjonomerowe charakteryzują się dobrym przyleganiem adhezyjnym do szkliwa i zębiny. Różne typy cementów glasjonomerowych zostały zastosowane jako materiały wypełniające do wszystkich zębów o przyspieszonym czasie wiązania. Jak każdy materiał stomatologiczny ma swoje słabe punkty. Cementy tego typu są z natury kruche i z powodu postaci (składają się z proszku i płynu) sa również podatne na występowanie porowatości. Glasjonomery trudno się polerują, są nieprzezroczyste
  i podatne na ścieranie. Dlatego głównie są wykorzystane do wypełnienia zębów mlecznych
  i jako podkład do odbudowy zęba pod koronę protetyczną.
   
 • Wypełnienia kompomerowe to mieszanka kompozytu i glasjonomeru. Wypełnienia te posiadają cechy obydwu wypełnień, czyli wiążą w środowisku wilgotnym i są dość dobrze podatne na opracowywanie i polerowanie. Jednak ich estetyka nie jest doskonała.
   
 • Wypełnienia kanapkowe - w przypadku, jeżeli ubytek sięga głęboko pod dziąsło stomatolog nieraz musi założyć dwa wypełnienia. Pierwsze, tam gdzie jest głęboko i wilgotno takie, które jest nie wrażliwe na wilgoć np. glasjonomer czy amalgamat, drugie - już w obrębie tkanek suchych wypełnienie, które będzie estetyczne tj. wypełnienie kompomerowe.
 • Wkłady koronowe (onlay) - jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych jest wypełnienie, czyli tak zwana plomba.

  Niemal każdy z nas jest posiadaczem większej lub mniejszej ilości wypełnień, ale nie każdy z nas wie, ze istnieje alternatywa dla starej poczciwej plomby- onlay. (wiecej...)