UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

 

Protezy szkieletowe

 

Protezy szkieletowe należą do ruchomych uzupełnień protetycznych stosowanych w częściowych brakach uzębienia.Wykonywane są w przypadkach gdy braków zębowych nie można uzupełnić mostami czy koronami na implantach.
Proteza szkieletowa składa się z metalowego "szkieletu", który tworzy płytę protezy, z klamer, cierni i sztucznych zębów. W odróżnieniu od innych protez częściowych "szkielety" mają ograniczoną płytę protezy, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza dla pacjentów wrażliwych na tzw. ciało obce w jamie ustnej. Kolejną zaletą protez szkieletowych jest przenoszenie sił żucia na ozębną tych zębów, z którymi proteza pozostaje w kontakcie. W związku z tym można je uważać za nieszkodliwe dla podłoża tzn. nie powodują zaniku kości wyrostka zębodołowego.
W szczególnych przypadkach protezy poza normalną swą rolą, polegającą na uzupełnieniu liczby zębów i poprawie wydolności żucia, spełniają jeszcze, po modyfikacjach, funkcje dodatkowe:
- szynują pozostałe w jamie ustnej zęby np. w parodontopatiach,
- zmieniają wzajemny stosunek łuków zębowych szczęki i żuchwy,
- utrwalają leczenie ortodontyczne,
- poprawiają wygląd kosmetyczny i korygują zwarcie pozostałych w jamie ustnej zębów.
Dobre utrzymanie protez szkieletowych w jamie ustnej jest uwarunkowane kształtem zębów, na których proteza się opiera. Brak retencji zmusza niekiedy lekarza do wykonania korekty własnych zębów pacjenta a nawet do zmiany ich kształtu przez wykonanie koron protetycznych.
Protezy szkieletowe mimo swych niewątpliwych zalet mogą jednak nie spełniać wymagań estetycznych pacjenta. Ma to miejsce w przypadkach gdy metalowe klamry są widoczne przy mówieniu czy uśmiechaniu się pacjenta. Proponowanym wówczas rozwiązaniem są zamki lub zatrzaski, które ukryte pod płytą protezy stanowią jej element retencyjny. Zamki i zatrzaski są mocowane do koron protetycznych a więc wymagają oszlifowania zębów pacjenta i wykonania dodatkowych uzupełnień stałych. Jest to praca złożona, precyzyjna i wymagająca większego nakładu czasu ale dająca naprawdę znakomite efekty estetyczne.
Do wykonywania protez szkieletowych wykorzystuje się stop kobaltowo-chromowo-molibdenowy ,którego zaletą jest duża twardość,wytrzymałość na obciążenie oraz sprężystość.Te cechy pozwalają na wykonanie stosunkowo cienkich a mimo to wytrzymałych elementów protezy.
Materiałem używanym sporadycznie jest złotoplatyna .Ten stop ma jednak gorsze właściwości mechaniczne.
Protezy szkieletowe wykonuje się także z tytanu. Zaletą ich jest wyjątkowa trwałość, lekkość. Ponadto tytan jest metalem, który nie powoduje uczuleń, nie podlega biokorozji.
Protezy szkieletowe są uzupełnieniem protetycznym,którego użytkowanie planuje się na wiele lat.