UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Protezy ruchome

Protezy ruchome dzielimy na protezy całkowite, gdy pacjent nie ma w ogóle zębów i częściowe.
Protezy częściowe dzielimy na:
- protezy osiadające (wiecej...)
- protezy szkieletowe (więcej...)
- protezy szkieletowe złożone (wiecej...)

Protezy ruchome to rodzaj uzupełnienia, który stwarza pacjentowi najwięcej problemów. Jako duże ruchome ciało obce w jamie ustnej. Ich adaptacja wymaga od pacjentów dużej cierpliwości i wytworzenia szeregu mimowolnych nawyków, które umożliwiają poprawne funkcjonowanie uzupełnień w jamie ustnej.

 

Wśród protez ruchomych najlepsze utrzymanie w jamie ustnej gwarantują modele częściowe szkieletowe, nieosiadające. Zastosowane w nich klamry i podparcia przenoszą obciążenia podczas przeżuwania na zęby własne tak, że sztuczny ząb czy zęby nie są zbyt mocno dociskane do śluzówki. Protezy częściowe osiadające, zwane też śluzówkowymi, nie posiadają podparć i mają inną konstrukcję klamer. Przez to efektywność przeżuwania jest niższa, a utrzymanie sztucznych zębów na miejscu słabsze.


Największe problemy z utrzymaniem zębów mają posiadacze protez osiadających całkowitych. Ponieważ stosowane są one w przypadku całkowitego braku uzębienia, nie można ich w żaden sposób zamocować. Utrzymują się wyłącznie po przyssaniu do śluzówki jamy ustnej. Stopniowy zanik kości wyrostka zębodołowego po utracie zębów powoduje, że z czasem tzw. sztuczna szczęka coraz trudniej utrzymuje się na miejscu. Dlatego zaleca się wymianę sztucznych szczęk średnio co pięć lat. Użytkownik tego rodzaju uzupełnienia protetycznego musi nauczyć się mówienia i przeżuwania pokarmów, aby przyzwyczaić mięśnie policzków, warg i języka do funkcjonowania w nowych okolicznościach. Dla poprawy komfortu można zastosować też ogólnodostępne kleje do protez. Jeżeli pierwsze tygodnie nie przyniosą poprawy w komforcie, należy zgłosić się na konsultację do stomatologa.