UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Profilaktyka

W leczeniu stomatologicznym niezwykle ważna jest profilaktyka. W obecnych czasach istnieje tendencja do zapobiegania chorobom i unikania konieczności ich leczenia. Przy odpowiedniej współpracy lekarza i pacjenta możliwe jest zapobieganie powstawaniu wielu schorzeń. Dlatego warto zgłosić się do gabinetu właśnie wtedy, kiedy nic nam jeszcze nie dolega.
Do podstawowych zabiegów profilaktycznych należy oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu próchnicy i chorobom błon śluzowych. Największą role spełnia tu oczywiście pacjent czyszcząc zęby codziennie w domu, ale nie do przecenienia jest tu również rola gabinetu.
Lekarz powinien na jednej z pierwszych wizyt dokonać instruktażu higieny jamy ustnej. Pokazać jak prawidłowo korzystać z nitek dentystycznych, opowiedzieć i irygatorach wodnych, zalecić stosowanie odpowiednich płukanek, zaplanować zabiegi higienizujace w gabinecie, do których zaliczamy scaling czy piaskowanie.       
Zapobiegać możemy również powstawaniu innych chorób, nie konieczne próchnicy zębów.
 
Podczas wizyt kontrolnych warto wykonać zdjęcia rtg takie jak pantomogram czy zdjęcia skrzydłowo zgryzowe. Diagnostyka rentgenowska pozwala na wykrycie próchnicy na powierzchniach stycznych zębów, czyli w miejscach, gdzie jest ona niewidoczna podczas rutynowego badania wewnatrzustnego. Pozwala to na leczenie niewielkich ubytków i zapobieganie w ten sposób takim powikłaniom próchnicy jak na przykład stany zapalne miazgi zębów. Unikamy w ten sposób żmudnego i czasochłonnego leczenia kanałowego. Inne zdjęcia rtg pozwalają wykryć wczesne nieprawidłowości kości, stawów skroniowo żuchwowych, czy zatok. Jeśli wykryte zmiany nie sa zaawansowane możemy zapobiegać ich rozwojowi lub leczyć przy użyciu prostszych metod, mniej obciążających dla pacjenta.
 
W profilaktyce chorób błon śluzowych, oprócz wspomnianej wcześniej higieny, istotne jest wykluczenie tak zwanych węzłów urazowych, czyli zadbanie o prawidłowość wykonania uzupełnień protetycznych i wypełnień stomatologicznych. Niezwykle istotne jest, aby wypełnienia nie kaleczyły miękkich tkanek takich jak dziąsła, język, czy błona śluzowa policzków. Nieprawidłowo wykonane uzupełnienia należy wymienić a wypełnienia wygładzić. Źle dopasowana proteza, która w sposób przewlekły kaleczy śluzówkę może być nawet przyczyna powstania stanów przed rakowych, czy wręcz nowotworow.
W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto systematycznie odwiedzać Gabinet.
 
Usuwanie kamienia - (inaczej skaling) jest zabiegiem podstawowym w profesjonalnej profilaktyce w stomatologii. Może być wykonany przy użyciu narzędzi ręcznych, dźwiękowych lub ultradźwiękowych. Skaling naddziąsłowy polega na usuwaniu złogów kamienia nazębnego, który gromadzi się po ok. 3-4 dniach braku lub niewłaściwego oczyszczania zębów. Złogi te wraz z przylegającymi bakteriami doprowadzają do stanu zapalnego dziąseł. Na tym etapie proces jest całkowicie odwracalny! Z czasem stan zapalny  obejmuje kość, leżącą pod dziąsłem prowadząc do powstania kieszeni kostnych, rozchwiania zębów oraz ich utraty. Rozpoczyna się zapalenie przyzębia! Występuje przy tym obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, skłonność do krwawień podczas szczotkowania, brzydki zapach z ust. Leczenie jest wtedy bardziej skomplikowane i jest to specjalistyczne leczenie periodontologiczne.
Zabieg usunięcia kamienia powinno się wykonywać przynajmniej, co pół roku, natomiast w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąsła-znacznie częściej. Zabieg jest w pełni skuteczny pod warunkiem utrzymania dobrej codziennej higieny jamy ustnej. Kolejną czynnością jest usunięcie złogów poddziąsłowych, (czyli skaling poddziąsłowy), zlokalizowanych w kieszonce dziąsłowej fizjologicznej lub patologicznej ( zmienionej w wyniku choroby przyzębia). U osób szczególnie wrażliwych można użyć znieczulenia powierzchownego np. w sprayu. Zabieg likwidacji złogów poddziąsłowych pozwala na zatrzymanie postępu choroby przyzębia i zapobiega przedwczesnej utracie zębów. Służy również jako przygotowanie do leczenia chirurgicznego chorób przyzębia. Po usunięciu złogów kamienia następuje polerowanie koron i szyjek zębów. Ze względu na możliwość wystąpienia nadwrażliwości szyjek zębów po skalingu, dobrym uzupełnieniem jest zastosowanie kontaktowego fluorkowania zębów. Lakier zawierający fluor wzmacnia strukturę szkliwa, chroni przed próchnicą. Lakiery florkowe bądź chlorheksydynowe stosujemy standardowo raz na 6 miesięcy. Ważną informacją jest, aby przez 1,5 godziny po lakierowaniu zębów nie płukać ust, nie pić i nie jeść, a wieczorem nie czyścić zębów.
 
Piaskowanie jest to zabieg usuwający przebarwienia i osady powstające po piciu herbaty, kawy, paleniu tytoniu oraz z niektórych pokarmów. Służy do tego odpowiedni aparat z silnym prądem powietrza, wody i drobinek dwuwęglanu sodu. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, który przywraca estetykę i pozwala na nieskrępowany uśmiech.
Ważnym sposobem walki z próchnicą jest systematyczne zabezpieczanie zębów lakierem fluorowym. Częstotliwość i rodzaj zabiegów przeprowadzanych w gabinecie należy ustalić indywidualnie w zależności od wskazań, jakie istnieją u konkretnego pacjenta.
Istotną częścią profilaktyki jest lakowanie bruzd w zębach
 
Diagnostyka w gabinecie stomatologicznym
-właściwa diagnostyka pozwala na właściwe leczenie
Wybarwianie złogów
-aby uwidocznić płytkę nazębną, stosuje się najczęściej jej wybarwianie różnymi związkami chemicznymi. Jest to bardzo praktyczny sposób kontroli higieny jamy ustnej, pozwalający ocenić zaniedbania pacjenta lub jego postępy w nauce i stosowaniu różnych metod higieny uzębienia.
Indykatory próchnicy
- wskaźniki próchnicy-substancje wybarwiające próchnicę niewidoczną gołym okiem.
Standardowe badanie jamy ustnej
-podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadza pełny wywiad dotyczący zdrowia. Należy pamiętać, aby podczas kolejnych wizyt informować go o wszelkich zmianach swojego stanu zdrowia.
Większość wizyt u stomatologa polega na przeglądzie stanu uzębienia i dziąseł. Regularne odbywanie takich wizyt kontrolnych (najlepiej co 6 miesięcy) sprawia, że zęby pozostają czyste i służą dłużej, a także można zapobiec wielu bolesnym dolegliwościom.
Diagnodent
-to urządzenie- laser diagnostyczny, przy pomocy, którego próchnica jest odkryta już we wczesnym stadium w tkankach zęba, które na pierwszy rzut oka wydają się zdrowe. Nie ma możliwości wykrycia takiego ubytku za pomocą tradycyjnych metod diagnostyki. Daje on możliwość wykrycia najmniejszej zmiany patologicznej, bez konieczności robienia zdjęć rentgenowskich. Ta technika fluorescencji laserowej - wykorzystywana do oceny wczesnych zmian próchnicowych na powierzchniach gładkich i w obrębie wąskich i głębokich bruzd.
Difanoskopia
-jest to test podświetlania zęba silnym źródłem światła, użyteczny w wykrywaniu pęknięć tkanek twardych korony zęba, ubytków i próchnicy wtórnej na powierzchniach stycznych zębów.
 
Diagnostyka periodontologiczna
- dotyczy zarówno z chorób błony śluzowej jamy ustnej, jak i przyzębia. Zajmuje się także infekcjami bakteryjnymi tkanek dziąsła oraz kości wokół zęba. Jeśli stan zapalny pozostanie nie leczony, infekcja dziąsła rozszerza się również na kość. Często niestety doprowadza to do rozchwiania zębów a w konsekwencji do ich utraty w najbardziej drastycznych przypadkach zaawansowania choroby
Diagnostyka błony śluzowej
-obejmuje badanie warg, błony śluzowej policzków, przedsionka jamy ustnej, języka, gardła, migdałków, podniebienia- ważny jest tutaj koloryt, struktura powierzchni oraz odpowiednia wilgotność jamy ustnej. Błona śluzowa jamy ustnej może być miejscem manifestowania objawów różnych chorób ogólnoustrojowych. W badaniu stosuje się także diagnostykę rentgenowską i mikroskopową.
Diagnostyka węzłów chłonnych
-węzły chłonne są elementem układu odpornościowego, odpowiedzialnego za obronę organizmu. Działają jak filtry dla obcych ciał zatrzymując je i niszcząc. Węzły są wielkości kilku milimetrów do ok. 2-3 centymetrów. Połączone są ze sobą naczyniami limfatycznymi, w których płynie chłonka (limfa).  Powiększenie węzłów chłonnych jest najczęściej objawem infekcji, ale może być też objawem zdecydowanie poważniejszej choroby (na przykład nowotworowej) toczącej się w organizmie. Każde powiększenie węzłów stwierdzane przez pacjenta powinno być zgłoszone lekarzowi, który powinien zweryfikować, jaka jest jego przyczyna. 
Ważny w przebiegu diagnozowania powodu zmiany węzłów jest wywiad. Pierwszym i podstawowym badaniem jest badanie palpacyjne. Bardzo przydatnym i stosunkowo niedrogim badaniem jest USG (ultrasonografia) oraz dużo droższe: TK (tomografia komputerowa), rzadko NMR (rezonans magnetyczny). W każdym przypadku należy wykonać równolegle badania krwi, które mogą wskazać na przyczynę powiększenia węzłów.Najlepszym diagnostycznie badaniem niejednokrotnie decydującym o rozpoznaniu jest badanie histopatologiczne węzła. Polega ono na pobraniu zmienionego węzła (mały zabieg chirurgiczny) i oglądnięciu go pod mikroskopem.
Diagnostyka ślinianek
-ślinianka lub gruczoł ślinowy - gruczoł wydzielania zewnętrznego, wytwarzający ślinę. Człowiek posiada ślinianki przyuszne, podjęzykowe i podżuchwowe oraz małe gruczoły ślinowe. Diagnostyka oprócz badania wzrokowego i palpacyjnego obejmuje:
·         USG ślinianek
·         Zgłębnikowanie przewodu ślinianki
·         Rtg ślinianek (sialografia)
·         Tomografia komputerowa
 
Diagnostyka zgryzu i punktów zgryzowych
-aby postawić właściwą i pełną diagnozę, która powoduje, że leczenie jest właściwe i skuteczne należy zgłosić się na wizytę konsultacyjną do specjalisty ortodonty, któremu należy przedstawić swoje uwagi i oczekiwania dotyczące zgryzu. Na tej wizycie lekarz dokona oceny warunków zgryzowych, zostaną pobrane wyciski szczęki i żuchwy, na podstawie których technik odleje gipsowe modele zębów pacjenta, a te z kolei będą potrzebne lekarzowi do obliczenia wskaźników, proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami i szczękami. Ponadto do pełnej analizy konieczne będzie wykonanie zdjęć radiologicznych: pantomograficznego i cefalometrycznego (teleRTG) a także zewnątrzustnych i wewnątrzustnych fotografii.
 
 
Diagnostyka starych wypełnień
-ważne w diagnozowaniu jest badanie stomatologiczne- lekarz może ocenić, czy wypełnienie jest szczelne.
 
Diagnostyka zużytych wypełnień protetycznych
-przy diagnostyce najważniejsze jest badanie stomatologiczne oraz profesjonalna ocena pracy protetycznej. Pomocne może być również wykonanie zdjęć radiologicznych.