UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Planowanie leczenia

Lekarz na jednej z pierwszych wizyt planuje leczenie. Plan profilaktyczno - leczniczy jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Aby prawidłowo zaplanować leczenie, nie wystarczy samo badanie jamy ustnej. Niezbędne do tego jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, niektóre procesy chorobowe jamy ustnej nie są widoczne podczas badania pacjenta, toczą się w kości szczęki czy żuchwy lub ich okolicach niedostępnych dla oka. Niezauważenie takich procesów może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia, brakiem efektów leczenia (diagnostyka rentgenowska).

 

Jak powinno wyglądać planowanie leczenia?
Na początku pacjent powinien być poinformowany o przyczynach choroby, którymi może być zła higiena jamy ustnej, stosowanie złej szczoteczki lub niewłaściwej metody szczotkowania zębów, pozostawienie zgorzelinowych korzeni w jamie ustnej oraz wiele innych czynników. W sytuacji, gdy występuje kamień nazębny i osad, lekarz lub asystentka na pierwszej wizycie wykonuje zabiegi profilaktyczne, polegające na usunięciu kamienia i osadu za pomocą skalera i piaskarki, przesuwając zaplanowanie leczenia na następną wizytę. Po dokładnym badaniu zewnątrz i wewnątrzustnym, analizie zdjęć rentgenowskich, powinien być wykonany wstępny plan leczenia. Może obejmować on leczenie chirurgiczne, zachowawcze, periodontologiczne, ortodontyczne i protetyczne. Ma to na celu przywrócenie pacjentowi prawidłowej funkcji żucia, ale również zapewnienie estetycznego wyglądu. Nieraz lekarz musi zasięgnąć opinii innego specjalisty, aby ustalić optymalną i najskuteczniejszą formę leczenia. Ponieważ w naszym gabinecie pracują lekarze wszystkich specjalizacji, konsultacje protetyczne, endodontyczne czy chirurgiczne odbywają się bardzo szybko, często na tej samej wizycie.

Przed przystąpieniem do leczenia pacjent zostaje poinformowany o planowanych zabiegach, o ich konsekwencjach, ryzyku i ewentualnej możliwości powikłań. Zawsze proponujemy naszym pacjentom najskuteczniejszą metodę leczenia, a także informujemy o możliwościach zastosowania innego postępowania terapeutycznego. Ostateczna decyzja o konkretnej metodzie leczenia jest zawsze uzgadniana z pacjentem. Lekarz ustala harmonogram poszczególnych etapów leczenia, zaczynając od najbardziej zaawansowanych procesów chorobowych. Przedstawiany jest wariant cenowy, w zależności od wskazań i możliwości pacjenta. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zna orientacyjny koszt, a także przybliżony termin zakończenia leczenia.
Należy zaznaczyć, ze plan postępowania leczniczego, ustalony na jednej z pierwszych wizyt, może w trakcie leczenia ulegać zmianom i modyfikacjom, ale każdorazowo jest to uzgadniane z pacjentem.

Status pierwszej wizyty

Chcąc dokładnie poinformować pacjenta o stanie zdrowia jamy ustnej, planowanym leczeniu a także żeby umotywować go do działań pro-zdrowotnych wykonujemy „Status pierwszej wizyty”. To szczegółowe opracowanie pacjent otrzymuje na piśmie. Jest to informacja, według której będzie mógł dokonywać świadomych decyzji dotyczących leczenia.

Zaczynamy od zdjęć aparatem lub kamerą wewnatrzustną, na ekranie komputera lub na tablecie, pokazujemy w przekonujący sposób najbardziej istotne problemy.

Na podstawie badania jamy ustnej i wykonanych zdjęć rtg zapisujemy i pokazujemy zęby z próchnicą i zęby do ekstrakcji, zęby do powtórnego leczenia endodontycznego, zęby, przy których są zmiany okołowierzchołkowe lub zmiany w ozębnej, nieszczelne korony, nieprawidłowości zgryzowe i inne. Informujemy przy tym o skutkach pozostawienia takiego stanu rzeczy, o oddziaływaniu na organizm, o groźbie ognisk zakaźnych a szczególnie w przypadkach operacji czy osłabienia organizmu.

Oceniamy higienę jamy ustnej rozmawiając o nawykach higienicznych pacjenta i udzielając szczegółowego instruktażu w formie pisemnej. Badamy pod kątem zmian, język, błony śluzowe, węzły chłonne, dno jamy ustnej itp. Zapisując dokładnie zmiany, które na obecnym etapie mogą nie być niepokojące, ale wiedzieć to będziemy dopiero po roku czy po, dwóch kiedy badanie porównamy. Zalecamy: odpowiednie pasty do zębów, odpowiedniej twardości szczoteczki manualne czy elektryczne, irygatory, płukanki do płukania jamy ustnej, tabletki wybarwiające osad. Piszemy wstępny, ogólny plan leczenia i kosztorys.

Wypełniając „Status pierwszej wizyty” wyznaczamy jednocześnie lekarza prowadzącego, który będzie opiekował się pacjentem na wszystkich etapach jego leczenia. Będzie koordynował i kontrolował leczenie u innych specjalistów i w razie wątpliwości będzie służył pacjentowi informacją i pomocą