UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00
Umów wizytę: 22 350 05 00

 Periodontologia

 Zapalenie przyzębia, potocznie nazywanie “paradontozą”, jest to schorzenie tkanek otaczających ząb, czego skutkiem jest uszkodzenie dziąsła i kości wokół zęba. Zniszczenie struktur podporowych zęba prowadzi do ruchomości zębów i ich utraty.
 
Przyczyny powstawania choroby przyzębia:
 
 - czynnik bakteryjny obecny w płytce nazębnej spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej, czyli niedokładnym lub zbyt rzadkim szczotkowaniem zębów
 - wady zgryzu ( nieprawidłowe ustawienie zębów)
 - skłonności genetyczne
 - stres, palenie tytoniu, choroby takie jak cukrzyca, osteoproza, zaburzenia odporności
 
 Zapalenie przyzębia jest to proces przewlekły, wieloletni, przebiega dwuetapowo-zaczyna się zapaleniem dziąseł stopniowo przechodzi w zapalenie przyzębia.
 
 Wczesna faza zapalenia objawia się obecnością płytki nazębnej i krwawieniem podczas szczotkowania zębów. W zapaleniu zaawansowanym dochodzi do nagromadzenia dużych ilości kamienia nazębnego, co powoduje wzmożoną reakcję dziąseł, krwawienie, a z czasem pojawia się ruchomość, przemieszczenia zębów, ich utratę.
 
 Podstawowym warunkiem skuteczności leczenia periodontologicznego jest przede wszystkim opanowanie czynnika bakteryjnego odpowiedzialnego za niszczenie tkanek przyzębia.
 Płytkę bakteryjną zlokalizowaną na powierzchni zębów i dziąseł można skutecznie ograniczyć poprzez profesjonalne zabiegi higieniczne jak usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie zębów, wygładzanie powierzchni korzeni przeprowadzane w gabinecie oraz poprzez zabiegi higieniczne, które pacjent powinien stosować w domu- szczotkowanie zębów, stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych, nitek dentystycznych, irygatorów.
 
 Oprócz leczenia konwencjonalnego pacjenci często wymagają leczenia chirurgicznego, które polega na odtworzeniu zniszczonych tkanek- kości i struktur podporowych zęba. Stosuje się w tym celu odpowiednie materiały, które uzupełniają brakującą kość i powodują jej regenerację.
 Bardzo istotne w kompleksowym leczeniu są wizyty kontrolne wyznaczane przez lekarza, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, co 2-4 miesiące.
 O powodzeniu leczenia mówi się w przypadku cofnięcia stanu zapalnego, stabilizacji ruchomych zębów oraz zahamowaniu postępu choroby.
 
 
Skutków parodontozy nie da się cofnąć, można tylko zahamować postęp choroby!
Dlatego w przypadku pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza!
 
Jakie objawy w jamie ustnej powinny skłonić pacjenta do zgłoszenia się do lekarza periodontologa?
- krwawienie dziąseł samoistne lub podczas szczotkowania zębów
- ruchomość zębów
- nawracające zapalenia i ropnie dziąseł
- nieprzyjemny zapach z ust
- odsłonięcie szyjek zębowych.
 
Nasi periodontolodzy:
- lek. dent. Katarzyna Krzysztoń-Dąbrowska
- lek. dent. Danuta Jędruszczak