UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Lakowanie

Lakowanie jest to uszczelnianie bruzd na powierzchni żującej zębów bocznych i tylnych przedtrzonowych i trzonowych, który skutecznie zapobiega próchnicy. Istotne jest uświadomienie sobie, co to są bruzdy w zębie Wyobraźmy sobie, że guzki zęba to dwie złożone pięści. Przylegają do siebie - PRAWIE! Między nimi znajduje się szczelina, długa, bardzo wąska. Bruzdy to miejsce, gdzie gromadzą się resztki pokarmowe, gdzie bakterie mogą się rozwijać bez problemów.
 
Lakowanie polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym środkiem (lakiem) szczelinowym. To są miejsca, które ograniczają oczyszczenie resztek pokarmu szczoteczką do zębów. Najlepiej przeprowadzić zabieg uszczelniania (lakowania) w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Najbardziej zagrożone próchnicą są zęby szóste (pierwsze trzonowe zęby stałe), które pojawiają się ok. szóstego roku życia. Szóstki to zęby, które statystycznie pierwsze ulegają próchnicy i statystycznie rzecz ujmując to zęby, które pierwsze tracimy. Zachęcamy rodziców do uważnej obserwacji i zalecamy również, co trzy miesiące przeglądy u stomatologa.
 
Ząb do lakowania powinien być bez próchnicy. Zabieg przeprowadzamy następująco: przygotowujemy ząb do lakowania, dokładnie usuwając osad nazębny za pomocą szczoteczki i pasty, następnie płuczemy go strumieniem wody pod ciśnieniem, osuszamy sprężonym powietrzem, dobrze jest zdezynfekować bruzdę ozonem, który jako gaz ma możliwość głębokiej penetracji i na powierzchnie żujące nakładamy na 60 sekund wytrawiacz. Ponownie płuczemy ząb wodą, wysuszamy dokładnie izolujemy go od śliny pacjenta i nakładamy uszczelniacz wzdłuż przebiegu bruzdy, który dokładnie wypełnia zagłębienia zęba, a następnie naświetlamy lampą polimeryzacyjną. Zamykamy szczelinę.
 
Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny. Zabieg trwa zwykle nie dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. Prawidłowo założony lak utrzymuje się w bruzdach przez kilka lat. Poddawany siłom żucia jednak ulega ścieraniu i czasami może zostać częściowo lub całkowicie utracony. Dlatego wymaga okresowej kontroli. Jeżeli podczas kolejnego przeglądu zobaczymy, że wypadł uszczelniacz ponawiamy lakowanie lub dokładamy materiał.
Trzeba pamiętać o tym, że lakowaniem zabezpieczamy tylko niektóre powierzchnie zębów. Prawidłowe lakowanie zęba może się utrzymać i zabezpieczyć, jak wykazały badania nawet przez 15 lat.