UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Implanty 

Co to są implanty?

Stomatologiczne implanty to śruby zrobione z tytanu, które łączą się z kością. Umieszcza się ją w kości szczęki lub żuchwy i po wygojeniu tworzy podstawę do odbudowy protetycznej zębów. Wyższość wszczepu tytanowego nad innymi uzupełnieniami protetycznymi to możliwość odbudowy brakujących zębów bez potrzeby naruszania i szlifowania zębów sąsiednich. W przypadku braku zębów trzonowych wszczepy pozwalają uniknąć protezy uciskającej dziąsło, będącej przyczyną dyskomfortu, bólu i zaniku kości.

 

Dzięki implantom w okolicy zębów trzonowych można osiągnąć funkcjonalność i odczucia jak przy zębach własnych. Przy bezzębiu protezy powodują dyskomfort podczas jedzenia, często mówienia, ruszają się. Są przyczyną zaniku kości, a ich sprawność gryzienia jest o 40% mniejsza niż własnych zębów.

 

     

 

Dwa albo cztery wszczepy tytanowe wraz ze specjalnym połączeniem mogą zapewnić dobrą stabilizację protezy całkowitej zapewniając komfort i funkcjonalność, natomiast rekonstrukcja wszystkich zębów połączonych mostem jest możliwa przy 6-8 wszczepach. Badania wykazały, że większość implantów z powodzeniem funkcjonuje nawet po 25 latach.

 

Zabieg wszczepienia jest całkowicie bezbolesny. Śruby tytanowe przykryte dziąsłem zrastają się z kością przez 3-6 miesięcy. Po tym okresie do wszczepu mocuje się koronę. W warunkach określanych jako trudne np. duży zanik kości, daleko posunięta paradontoza lub cienkie wyrostki zębowe, stosuje się zabiegi i preparaty kościotwórcze pozwalające na powiększenie pola protetycznego i umożliwiające bezpieczne założenie tej metody protetycznej. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody jest nałóg palenia papierosów.

 

Przeciwwskazania ogólne

Ewentualne ograniczenia lub przeszkody w zastosowaniu implantacji stomatologicznej wynikają z indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta. Rzadko zdarza się, aby stan zdrowia nie dopuszczał możliwości założenia implantów. Choroby takie, jak m.in. cukrzyca, astma, choroby serca itp. w wielu przypadkach nie stanowią już absolutnego przeciwwskazania. Wiele zależy od stopnia unormowania choroby i skrupulatności w leczeniu. W przypadku skomplikowanej sytuacji zdrowotnej warto decyzję o ich wszczepieniu skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Wszczep wymaga odpowiedniego podłoża kostnego. W przypadku zaniku tkanki kostnej można zastosować technikę odtwórczą. Warto jednak pamiętać o tym, że czas działa na niekorzyść. Im szybciej pacjent podejmie decyzję o implantacji, tym lepiej.

Obecnie niemal wszystkie przeciwwskazania miejscowe (stan uzębienia) i ogólne (choroby) mogą zostać wyeliminowane odpowiednim leczeniem.

 

Nasi implantolodzy:

- chir. stom. Dominik Tomasik

- lek. dent. Monika Kobylińska