UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Fluoryzacja

 
Profilaktyka to:
·          dbałość o higienę jamy ustnej
·          wczesne leczenie próchnicy początkowej
·          sposób odżywiania
·          zabezpieczanie bruzd zębowych (lakowanie)
·          fluoryzacja
 
                Fluoryzację możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na sposób podania fluoru. Fluoryzację endogenną, gdy fluor jest dostarczany do wnętrza organizmu - źródłem takiego fluoru jest woda pitna, sól kuchenna, mleko, a także specjalne tabletki fluorowe. Druga grupa to fluoryzacja egzogenna, inaczej zwana kontaktową. Polega ona na bezpośrednim kontakcie szkliwa zębów ze środkami zawierającymi fluor, takimi jak żele fluorowe, lakiery, płukanki czy pasty do zębów.
                Zabieg fluoryzacji jest stosowany w celu utworzenia zapasów fluorku wapniowego w szkliwie, a także do wspierania remineralizacji szkliwa, czyli jego odbudowie i wzmocnienia. Należy sobie wyobrazić szkliwo, które jest otoczką, które otacza i ochrania zęba pod postacią szklanej pokrywy otulającej ząb. Im grubsze jest szkliwo tym większe bezpieczeństwo zęba. W miarę kontaktu z jonami fluoru szkliwo jest coraz grubsze i tak u osób dojrzałych po 40 r. ż. szkliwo jest parokrotnie grubsze i twardsze niż u dzieci czy młodzieży.
                Aby zabieg fluoryzacji osiągnął oczekiwany efekty, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego i osadu, czyli wykonanie skalingu i piaskowania zębów. Dopiero wtedy, fluor w największym stopniu dotrze do wszystkich powierzchni naszych zębów.
                W gabinecie dyntystycznym najczęściej używanymi preparatami fluorowymi sa lakiery i żele. Sposób aplikacji tych preparatów jest odmienny. Lakiery nakładamy punktowo, za pomocą pędzelka, na oczyszczone i osuszone zęby. Jednym z najskuteczniejszych lakierów jest preparat Fluor Protector, którego niewątpiwa zaletą jest to, że utrzymuje się na zębach nawet do kilku tygodni. W ten sposób zapewnione jest stałe uwalnianie fluorków przez długi czas w małym stężeniu. Jest to preparat bezbarwny, który jest niewidoczny po nałożeniu. Drugim, często stosowanym lakierem, zwłaszcza u dzieci, jest preparat Duraphat. Mimo wysokiego stężenia fluoru jest bezpieczny, gdyż szybko wiąże i dobrze przylega do zębów uwalniając małe ilości fluoru. Dobrze widać pokryte nim miejsca, gdyż ma on barwę żółtą.
                Żele fluorowe, których przedstawicielem jest zawierający aminofluorek Elmex - Gelee, czy żel z fluorkiem sodu Fluoridin, nanosimy na zęby stosując specjalne szyny do nanoszenia leku lub gotowe łyżki. Łyżkę z preparatem wkładamy do jamy ustnej i pozostawiamy ją na zębach przez 4 minuty. W ten sposób fluoryzacji poddawane są jednocześnie wszystkie powierzchnie zębów.
                Należy pamiętać, że po zabiegu fluoryzacji, nie powinno się jeść ani pić przez około 2 godziny, a także przez 24 godziny nie myć zębów.
                W wyjątkowych przypadkach lekarz dentysta może zalecić stosowanie tabletek zawierających fluor. Głównym wskazaniem do ich stosowania jest bardzo duża intensywność próchnicy w zębach mlecznych i stałych, przy jednoczesnym braku lub niskim stężeniu fluoru w wodzie pitnej. Nie powinno się podawać tabletek z fluorem dzieciom poniżej 6 miesiąca życia.
                Niewątpliwie fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym jest bardzo dobrą i skuteczną formą profilaktyki przeciwpróchnicowej, nie tylko u osób ze skłonnością do próchnicy. Zalecane jest, aby zabieg ten odbywał się 1-2 razy w roku. Badania donoszą, że przy regularnej fluoryzacji, mozna było stwierdzić będącą jej rezultatem redukcję próchnicy od 30% do 50%. Nie należy jednak zapominać o tym, że aby mieć zdrowe i czyste zęby, najważniejsze to samemu odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan uzębienia w gabinecie dentystycznym.
 

Najczęściej zadawane pytania: