Menu

Kliniki - Prima-Dent

Grójecka 77, Ochota
02-094 Warszawa,
tel.: +48 22 822 28 89,
tel.: +48 22 3 500 500
Króżańska 20, Mokotów
02-578 Warszawa,
tel.: +48 22 849 99 92
tel.: +48 22 849 53 67
Targowa 33a, Praga
03-728 Warszawa,
tel.: +48 22 618 93 60
tel.: +48 22 618 95 60

Fluoryzacja

 
Profilaktyka to:
·          dbałość o higienę jamy ustnej
·          wczesne leczenie próchnicy początkowej
·          sposób odżywiania
·          zabezpieczanie bruzd zębowych (lakowanie)
·          fluoryzacja
 
                Fluoryzację możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na sposób podania fluoru. Fluoryzację endogenną, gdy fluor jest dostarczany do wnętrza organizmu - źródłem takiego fluoru jest woda pitna, sól kuchenna, mleko, a także specjalne tabletki fluorowe. Druga grupa to fluoryzacja egzogenna, inaczej zwana kontaktową. Polega ona na bezpośrednim kontakcie szkliwa zębów ze środkami zawierającymi fluor, takimi jak żele fluorowe, lakiery, płukanki czy pasty do zębów.
                Zabieg fluoryzacji jest stosowany w celu utworzenia zapasów fluorku wapniowego w szkliwie, a także do wspierania remineralizacji szkliwa, czyli jego odbudowie i wzmocnienia. Należy sobie wyobrazić szkliwo, które jest otoczką, które otacza i ochrania zęba pod postacią szklanej pokrywy otulającej ząb. Im grubsze jest szkliwo tym większe bezpieczeństwo zęba. W miarę kontaktu z jonami fluoru szkliwo jest coraz grubsze i tak u osób dojrzałych po 40 r. ż. szkliwo jest parokrotnie grubsze i twardsze niż u dzieci czy młodzieży.
                Aby zabieg fluoryzacji osiągnął oczekiwany efekty, konieczne jest wcześniejsze usunięcie kamienia nazębnego i osadu, czyli wykonanie skalingu i piaskowania zębów. Dopiero wtedy, fluor w największym stopniu dotrze do wszystkich powierzchni naszych zębów.
                W gabinecie dyntystycznym najczęściej używanymi preparatami fluorowymi sa lakiery i żele. Sposób aplikacji tych preparatów jest odmienny. Lakiery nakładamy punktowo, za pomocą pędzelka, na oczyszczone i osuszone zęby. Jednym z najskuteczniejszych lakierów jest preparat Fluor Protector, którego niewątpiwa zaletą jest to, że utrzymuje się na zębach nawet do kilku tygodni. W ten sposób zapewnione jest stałe uwalnianie fluorków przez długi czas w małym stężeniu. Jest to preparat bezbarwny, który jest niewidoczny po nałożeniu. Drugim, często stosowanym lakierem, zwłaszcza u dzieci, jest preparat Duraphat. Mimo wysokiego stężenia fluoru jest bezpieczny, gdyż szybko wiąże i dobrze przylega do zębów uwalniając małe ilości fluoru. Dobrze widać pokryte nim miejsca, gdyż ma on barwę żółtą.
                Żele fluorowe, których przedstawicielem jest zawierający aminofluorek Elmex - Gelee, czy żel z fluorkiem sodu Fluoridin, nanosimy na zęby stosując specjalne szyny do nanoszenia leku lub gotowe łyżki. Łyżkę z preparatem wkładamy do jamy ustnej i pozostawiamy ją na zębach przez 4 minuty. W ten sposób fluoryzacji poddawane są jednocześnie wszystkie powierzchnie zębów.
                Należy pamiętać, że po zabiegu fluoryzacji, nie powinno się jeść ani pić przez około 2 godziny, a także przez 24 godziny nie myć zębów.
                W wyjątkowych przypadkach lekarz dentysta może zalecić stosowanie tabletek zawierających fluor. Głównym wskazaniem do ich stosowania jest bardzo duża intensywność próchnicy w zębach mlecznych i stałych, przy jednoczesnym braku lub niskim stężeniu fluoru w wodzie pitnej. Nie powinno się podawać tabletek z fluorem dzieciom poniżej 6 miesiąca życia.
                Niewątpliwie fluoryzacja zębów w gabinecie stomatologicznym jest bardzo dobrą i skuteczną formą profilaktyki przeciwpróchnicowej, nie tylko u osób ze skłonnością do próchnicy. Zalecane jest, aby zabieg ten odbywał się 1-2 razy w roku. Badania donoszą, że przy regularnej fluoryzacji, mozna było stwierdzić będącą jej rezultatem redukcję próchnicy od 30% do 50%. Nie należy jednak zapominać o tym, że aby mieć zdrowe i czyste zęby, najważniejsze to samemu odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i regularnie kontrolować stan uzębienia w gabinecie dentystycznym.
 

Najczęściej zadawane pytania:

 • W jakim wieku należy fluoryzować zęby?
  Nie ma granic wiekowych. Wzmocnienie szkliwa jest korzystne bez względu na wiek. Preparat, jakiego obecnie używamy jest wskazany powyżej szóstego roku życia.
   
 • Co powoduje fluoryzacja?
  Fluor wbudowuje się w szkliwo zwiększając jego twardość, grubość i przezierność, dzięki czemu ząb jest bardziej odporny na urazy i bakterie- jest twardszy. Szkliwo to pancerz zęba, najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, osłania ząb, chroni przed agresywnym środowiskiem jamy ustnej i urazami.
   
 • Jak często należy fluorować zęby?
  Profesjonalną fluoryzacje należy przeprowadzać co pół roku.
   
 • Czy fluoryzacja jest szkodliwa?
  Nie jest szkodliwa, chyba że przeprowadzona jest w rejonach, gdzie występuje nadmiar fluoru. W Polsce według badań występuje kilka takich miejsc, nie dotyczy to jednak Warszawy ani Mazowsza.
   
 • Jaki jest koszt fluoryzacji?
  W Warszawie koszt fluoryzacji waha się w granicach od 100 zł. do 200 zł.
   
 • Czy fluoryzacja znosi nadwrażliwość zębów na ciepłe i zimne pokarmy?
  Tak, znosi zwiększając grubość szkliwa i i pokrywając odsłonięte zakończenia nerwowe.
   
 • Czy fluoryzacja wybiela zęby?
  Zabieg wybielania zębów jest zupełnie inny6m zabiegiem. Po fluoryzacji zęby mogą wydawać się jaśniejsze poprzez zwiększenie grubości szkliwa, także poprzez ich dokładne wyczyszczenie przed zabiegiem.
   
 • Czy w przypadku, gdy są ubytki próchnicowe można przeprowadzić fluoryzację?
  Fluoryzacja dotyczy wszystkich zębów, więc zabezpieczenie nawet tych, które nie są dotknięte próchnicą jest bardzo istotne a dokładne oczyszczenie przed zabiegiem zwiększa możliwość dokładnego zdiagnozowania ilości ubytków próchnicowych. Oczywiście ubytki próchnicowe należy wyleczyć jak najszybciej.
   
 • Czy przerwanie regularnej profilaktyki fluorowej jest szkodliwe?
  Fluoryzacja powinno się przeprowadzać co pół roku, ale pominięcie fluorowania może być szkodliwe o tyle, że nie odbudowujemy tkanki szkliwa. Każda fluoryzacja zmniejsza szanse powstanie nowych ubytków próchnicowych.
   
 • Czy profilaktyka zabezpieczania bruzd to fluorowanie?
  To zupełnie inny zabieg. Bruzdy zębowe z natury swojej są siedliskiem bakterii. Zamyka się je specjalnym lakiem (więcej), który m.in. wydziela fluor, co ma działanie kariostatyczne (antypróchnicowe).