UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00
Umów wizytę: 22 350 05 00

Endodoncja 

Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem kanałowym to endodoncja. Leczenie to polega na usunięciu zmienionych zapalnie, bądź martwych zawartości kanałów zębów. Stan zapalny miazgi może wystąpić także w  zębach, które powierzchownie wyglądają na zdrowe, bez wypełnienia stomatologicznego. O stanie zapalnym w obrębie miazgi i tkanek okołowierzchołkowych świadczy nagły, przeszywający ból zęba zwłaszcza w trakcie nagryzania pokarmu. Ból jest rwący, może nasilać się po spożyciu zimnych lub gorących pokarmów, jak również może nasilać się nocą (ból tak silny, że wybudza ze snu). Takie objawy wymagają jak najszybszej interwencji stomatologicznej. Leczenie kanałowe pozwoli uratować ząb przed ekstrakcją i wyeliminować infekcję zagrażającą kości otaczającej ząb.

Terapia endodontyczna jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, wiąże się to z warunkami biologicznymi i anatomią zębów – wąskie i zakrzywione kanały, boczne odgałęzienia głównych kanałów, do których dostęp jest utrudniony. Te właśnie przeszkody mogą powodować zakażenie tkanek okołowierzchołkowych i w efekcie leczenie endodontyczne jest długotrwałe i źle rokujące. Światowe źródła podają, że ok 25% zabiegów leczenia kanałowego kończy się niepowodzeniem (ząb utrzymuje się w jamie ustnej poniżej 5 lat). Procedurę najczęściej przeprowadza się w znieczuleniu – wtedy, kiedy miazga zęba jest żywa lub w stanie zapalnym. Kiedy mamy do czynienia z rewizją leczenia endodontycznego (re-endo) lub z zębem martwym, znieczulenie nie jest potrzebne. Procedurę przeprowadza się pod kontrolą rentgenowską. W trakcie kuracji powinny być wykonane minimum 3 zdjęcia rentgenowskie, często wykonuje się ich dużo więcej nawet 10. Dawka promieniowania rtg przy nowoczesnej technice cyfrowej nawet w tak dużej ilości nie stanowi problemu, jest bardzo mała, niemierzalna.
 

 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja z wykorzystaniem urządzeń powiększających to dynamicznie rozwijająca się metoda w Polsce. W Prima-Dent leczenie kanałowe pod mikroskopem wprowadziliśmy jako jedni z pierwszych w Warszawie w 2003 r. Zabieg wykonywany tą metodą nie jest prosty, wymaga od lekarza dużej wiedzy i doświadczenia. Lekarze stomatolodzy Prima-Dent po 12 latach pracy ze sprzętem powiększającym nie wyobrażają sobie prawidłowego leczenia endodontycznego bez tego rodzaju wsparcia. Leczenie pod mikroskopem pozwala potwierdzić trafność diagnozy i ocenić poprawność opracowanych kanałów zębowych. Stomatolog pracując w kanałach zębowych działa trochę na ślepo. Zna anatomię i przebieg kanałów, posiada zdjęcia rentgenowskie, coraz częściej też zdjęcia z tomografii komputerowej, ale wkładając narzędzie do kanału najistotniejsze jest to co „widzi” w palcach. Często dzięki sprzętowi powiększającemu może zweryfikować kierunek wkładanego narzędzia i dzięki temu skutecznie wyleczyć zęby. Dzięki posiadanym narzędziom i doświadczeniu lekarzy ograniczyliśmy ilość niepowodzeń przy leczeniu endodontycznym do 4-5 %.

 

Dlaczego endodoncja jest taka ważna?

Powody są dwa: zdrowotne i ekonomiczne. Zdrowotny to taki, że żadne uzupełnienie protetyczne czy implantologiczne nie zastąpi w 100 % naturalnej własnej tkanki. Zawsze istnieje ryzyko niepowodzenia leczenia i powikłań, a funkcjonowanie protezy tylko naśladuje własna tkankę i każde uzupełnienie protetyczne z racji swojej niedoskonałości wywiera ujemne skutki na organizm i otaczające tkanki.

Powód ekonomiczny jest oczywisty, uratowanie zęba bądź korzenia zabiegami endodontycznymi jest o wiele mniej obciążające finansowo dla pacjenta niż implant i uzupełnienie protetyczne.

 

Procedury endodontyczne: