UMÓW WIZYTĘ TELEFONICZNIE: 22 350 05 00

Menu

Umów wizytę: 22 350 05 00

Bezinwazyjne leczenie ubytków płytkich

Nawet drobny ubytek szkliwa może być odczuwalny przez pacjenta. Ząb może reagować ostrym bólem na ciepłe i zimne pokarmy. Stomatolog musi wtedy skoncentrować się na dwóch aspektach - zniesienia nadwrażliwości zęba (więcej 8) i uzupełnienia brakującego szkliwa.
Metod leczenia tego ubytków jest kilka:
- fluoryzacja
- ozon
- bonding
- stosowanie odpowiednich past

Fluoryzacja polega na pokryciu oczyszczonych zębów preparatami (lakierami) zawierającymi związki fluoru. Drobne uszkodzenie szkliwa, które są czasami przyczyna wrażliwości na temperaturę, mogą przy dostarczeniu fluorków z zewnątrz ulec powtórnej demineralizacji.

Ozon jest gazem (postaci trójatomowego tlenu) O3 →rozpad→O2 + O - to pojedynczy atom tlenu decyduje o właściwościach bakteriobójczych. W przypadku małych ubytków w obrębie szkliwa lub np. cementu korzeniowego (przy odsłoniętych szyjkach korzeni zębów i zaniku dziąsła) można zastosować leczenie ozonem. Jest to leczenie bezinwazyjne, które nie wymaga usuwania tkanek zęba mechanicznie. Polega to na tym, że po oczyszczeniu powierzchni zęba (np.wypiaskowaniu) ząb ozonujemy - przez specjalny plastikowy podajnik z aparatu w kilka sekund.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, a jego skuteczność obserwujemy, na co dzień. Po zastosowaniu O3 i past remineralizacyjnych obserwujemy nie tylko uzupełnienie drobnych ubytków szkliwa, ale i całkowite samowyleczenie niektórych ubytków próchnicy początkowej

Bonding
polega na pokrywaniu wrażliwych powierzchni zębów (często w przypadku okolic przyszyjkowych) lakierami światłoutwardzalnymi zawierającymi związki fluoru. Dzięki lakierowi, który tworzy na zębach powłokę (podobnie jak lakier na paznokciach) fluor przez bardzo długi czas może być wchłaniany przez uszkodzone powierzchnie. Odbudowywane sa hydroksyapatyty szkliwa i po krótkim czasie mamy gładką, lśniącą i jednorodną powierzchnię szkliwa.

Ważne jest również stosowanie odpowiednich past przeznaczonych do nadwrażliwych zębów. Pasty te zawierają różne związki znoszące nadwrażliwość jak chlorek strontu, hydrokryapatyty czy azotany potasu, przy czym ważna jest również prawidłowa technika szczotkowania zębów oraz płukanie płukankami zawierającymi związki fluoru.